Kulak Çınlaması Tedavi Yöntemleri

tinnitus-diger-nedenleri
Tinnitus Diğer Nedenleri
2 Şubat 2017
kulak-cinlamasi-nedenleri
Kulak Çınlaması Nedenleri
17 Şubat 2017

Kulak Çınlaması Tedavi Yöntemleri

kulak-cinlaması-tedavi-yontemleri

kulak-cinlaması-tedavi-yontemleri

Uzman Desteği Alın

Kulak Çınlaması Tedavi Yöntemleri

Kulak Çınlaması Tedavi Yöntemleri, Kulak Çınlaması, Kulak Çınlaması Tedavisi, Tinnitus Tedavisi, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Çınlama Terapisi Nedir?

Çınlama şikayetiyle merkezimize başvuran hastaların ayrıntılı bir şekilde hikayesi alıp, muayene ve testler ile analiz tamamlandığında terapi süreci başlıyor.
Hastalarımıza dikkat etmesi gerekenleri anlatıp, geniş kapsamlı bir çınlama analizi yaptıktan sonra terapi uygulamaya başlıyoruz. Bu terapi; rahatsız edici nitelikte olmayan bir arka plan gürültüsü verilmesiyle dikkatin dağılmasını sağlıyor ve kulak çınlaması geri plana atılıp, erken uyarı etkisi giderek azalıyor. Sonunda kulak çınlaması rahatsız edici olmaktan çıkıyor ve artık işitilmiyor. Terapi, hastanın devam etmeyi gerek duymayacağı noktada ve uygulanacak bazı testler sonrasında sonlanıyor. Şimdiye kadar yaptığımız çalışmalarda, terapi uyguladığımız hastalarımızın %70’inin çınlama seviyelerinde ortalama %45 oranında rahatlama kaydettik. Bu oran, hastanın günlük hayatına dönmesine ve rahatlamasına oldukça katkıda bulunuyor.
Tinnitus, ciddi bir biçimde ele alınarak, belirli bir yaklaşım planıyla değerlendirilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Kulak Çınlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Farklı nedenlerle ortaya çıkan kulak çınlamasının tedavisi de nedenlerine göre farklılık gösterecektir. Şikâyetinizle ilgili tedaviye başlamadan önce, şikâyetinizin altında yatan sebeplerin, uzman bir KBB hekimi tarafından belirlenmesi büyük önem taşımaktadır.

Hastalığın gerçek nedeninin bulunması, tedavinin olumlu sonuçlanmasını da kolaylaştırmaktadır.

Geliştirilen tedavi yöntemleriyle çınlama hastalarında yüksek oranlarda rahatlama sağlanıyor ve kişi günlük hayatını devam ettirebilecek düzeye gelebiliyor.

Hastanın doğru merkeze başvurması, tedavide en önemli etkendir. Çınlamanın tedavisiz olduğu düşüncesi hastaların psikolojisini daha çok bozar, bu şekilde rahatsız edici durum daha çok körüklenir. Çınlamanın tedavisine öncelikle tanının detaylı bir testle konulması, özellikle işitme kaybının eşlik ettiği durumlarda tek kulakta çınlamanın araştırılması gerekiyor. Hastanın, çınlama ünitesi bulunduran merkezlere başvurması önemlidir.

Kulak çınlaması tedavisinde altta yatan bir hastalık olup olmadığı araştırılmalı; varsa işitme kaybı test edilmeli, kişiye durum açıklanmalı, yapılacak tedavi araştırılmalı ve tedaviye uygun biçimde başlanmalıdır. Hastalar, öncelikle sabırlı olmaya ve günlük yaşamdan soyutlanmamaya özendirilmeli. Dengeli beslenme ve düzenli egzersiz öneriler arasında yer alabilir. Hasta kendini gürültüden korumalı, nikotin, kafein ve alkol içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınmalı.

Lazer kulak çınlaması tedavisinde etkili midir?

Son zamanlarda çınlamanın lazer ile tedavi edildiğine dair iddialar ortaya atılmaktadır. Lazer tedavisi ile ilgili yapılan çalışmalarda kısa süreli iyileşme gözlenmesine rağmen, uzun süreli düzelme gözlenmemiştir. Henüz lazer tedavisinin uzun süreli olarak çınlamayı durdurduğunu gösteren, kanıta dayalı, tıp için geçerli olabilecek nitelikte bir çalışma yoktur. Tıp literatürü araştırmamızda, kulak arkasındaki kemiğe uygulanan yeşil renkli lazerin, tedavi edici özeliğiyle ilgili her hangi bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Kulak Çınlaması İçin Bitkisel Çözümler

Ananas : Kulak çınlaması bir enfeksiyon nedeniyle oluşuyorsa inflamasyonu azaltmak için ananas kullanılabilir. Günde 250 ml ananas suyu tüketilebilir. Bir ay boyunca düzenli olarak içilmesi önerilir.

Karakafes, tarçın ve papatya çayı : Karakafes, papatya ve tarçın eşit miktarda karıştırılır. Hava geçirmez bir kap içinde saklanır. Karışımdan bir çay kaşığı alınır ve bir bardak ılık suya eklenir. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika demlenmesi beklendikten sonra süzülür. Kulak çınlaması belirtilerini hafifletmek için günde üç çay şeklinde tüketilir.

Elma sirkesi : Elma sirkesi anti enflamatuar özellikler içerir. Enfeksiyonlar ve kulak iltihabı sonucunda oluşan kulak çınlamasında oldukça etkilidir. Elma sirkesi biraz ılık suyla seyreltilir ve tonik gibi her gün tüketilebilir.

Gingko biloba : Gingko biloba kan akışını artırmaya yardımcı olur ve aynı zamanda kan damarlarda oluşan iltihabı azaltır. Kulak çınlamasının azalmasına yardımcı olur.

Gliserin ve tuz : Bir tatlı kaşığı gliserin ve yarım litre su içerisinde biraz tuz ile karıştırılır. Nazal sprey şişesi içine dökülür. Karışım günde üç kez burun deliklerine sprey şeklinde uygulanır.

Susam yağı : Susam yağı biraz ısıtılır. Kulak arkasına bu yağ ile hafifçe masaj yapılır. İşlem günde 2 kez tekrar edilebilir. Düzenli uygulandığında kısa sürede iyileşme sağlar.

Soğan : Soğan rendelenir ve suyu sıkılır. Bir fincan pişmiş pirinç suyu ile karıştırılarak tüketilir. Kulak çınlamasının hafifletmesine yardımcı olacaktır. Her kulağa 2 damla kullanılması önerilir.

Sarımsak yağı : Sarımsak yağı da kulak çınlaması sorununda kullanılmaktadır. Her kulağa yatmadan önce 2ya da 3 damla yağ damlatılabilir.

Sarımsak : Sarımsak ve bir çay kaşığı hardal yağı bir tavada kızartılır. Ardından yağ süzülür ve kulak kanalına uygulanır. Karışımın oda sıcaklığında uygulanması tavsiye edilir.

Hindistan cevizi yağı : İki damla ılık Hindistan cevizi yağı her bir kulak kanalı içine dökülür. Kulak kanallarının yatışmasına yardımcı olurken aynı zamanda çınlamaya bağlı ortaya çıkan semptomları azaltmaya yardımcı olur.

Çemen tohumu : Bir çay kaşığı Çemen tohumu ezilir ve normal bir fincan çay içerisine eklenir. Gün içerisinde ya da 2 bardak tüketilebilir. Hamile ve emziren kadınların çemen tohumu kullanması önerilmez.

Kulak Çınlamasından Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kulak çınlaması, tedavisi zor bir hastalık olduğu için bu rahatsızlığı daha en baştan engellemek önemlidir. Bunun için alınabilecek bazı önlerler şunlardır:
Kan basıncınızı sürekli kontrol ettirin.
Duyduğunuz sesten kaygılanmamaya dikkat edin. Bu sesleri, rahatsız edici ancak önemsiz bir gerçek olarak kabul etmeye ve yok saymaya çalışın.
Yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan korunun.
Sinir sistemine uyarıcı etkisi olan kahve, kola ve sigaradan uzak durun.
Tuz alımını azaltın.
Çınlama şikâyeti olan hastalar umutsuzluğa kapılmamalı, bu hastalıkta en iyi tedavinin psikolojik telkin ve terapi olduğunu unutmadan, kendilerine uygun tedavi yöntemini uygulamak için Kulak Burun Boğaz uzmanına muayene olmalıdırlar.
Dinlenmek için kendinize zaman ayırın ve yorulmayın.

Kulak Çınlaması Tedavi Yöntemleri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Kulak Çınlaması Tedavi Yöntemleri, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Kulak Çınlaması Tedavi Yöntemleri, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz.
Çınlama özellikle uyuma sırasında yoğun olarak hissedildiğinden, sevdiğiniz bir müziği dinlemeniz, çınlamayı duymamanıza yardımcı olabilir.

 

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.