kulak-cinlaması-tedavi-yontemleri
Kulak Çınlaması Tedavi Yöntemleri
10 Şubat 2017
Kulak Çınlaması Bitkisel Tedavi
22 Mart 2017

Kulak Çınlaması Nedenleri

kulak-cinlamasi-nedenleri

kulak-cinlamasi-nedenleri

Uzman Desteği Alın

Kulak Çınlaması Nedenleri

Kulak Çınlaması Nedenleri, Kulak Çınlaması, Kulak Çınlaması Nedir, Tinnitus Nedenleri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Kulak Çınlaması Az Rastlanan Nedenleri

İlaçlar : Aspirin, romatizma ilaçları, idrar söktürücü yada antibiyotik gibi pek çok ilacın bir yan etkisi olarak kulak çınlaması şikayeti çıkabilir. Özellikle doz aşımlarında bu etki görülür. Yüzlerce farklı ilacın çınlama yapması mümkündür.

Hipertiroid : Tiroid bezinin çok çalışması, çınlamaya neden olabilir.

Cep telefonu : Eğer cep telefonunuzu elinizden düşürmüyorsanız. Ve dört yılı aşkın bir süredir her gün en az on dakika cep telefonu kullanmaktaysanız. Bu bir çınlama nedeni olabilir.

Akustik nöroma : Bu iyi huylu tümör, beyinden iç kulağa doğru ilerleyen, işitme ve dengeyi sağlayan, kafatası sinirinde oluşur. Akustik nörinom olarak da bilinen tümör genellikle sadece tek kulakta çınlamaya neden olur.

Baş veya boyun yaralanmaları : Kaza, çarpma, darbe benzeri sebeplerden kaynaklanan baş veya boyun travmaları. Aynı zamanda iç kulağı, işitme sinirlerini ya da işitmeyle ilgili beyin fonksiyonlarını etkileyebilir. Bu tip travmalar daha çok tek kulakta çınlama yapar.

Damar tıkanıklığı (Ateroskleroz) : Normalde kalp atışları sırasında esneyen damarların sertleşmesi sonucu, kalp atışları daha çok duyulur olur. Damar tıkanıklığından kaynaklanan çınlamalar her iki kulakta da duyulabilir.

Baş ve boyun tümörleri : Baş ya da boyundaki damarlara baskı yapan bir tümör çınlama ve başka belirtilerle kendini gösterebilir.

İşitme Kaybı

Yaşın ilerlemesiyle birlikte doğal olarak ortaya çıkan işitme kaybı, işitme sinirlerinin hassasiyetinin azalmasına ve kulak çınlamasına neden olur. Gençlerde ise sürekli gürültülü ortamlarda bulunmak, yüksek sesle ve kulaklıkla müzik dinlemek. Ya da gürültülü iş makinelerine yakın çalışmak gibi nedenlerden kaynaklanan işitme kaybı ve kulak çınlaması görülebilir.

Kulak Çınlaması Neden Olur

Kulak çınlamasını kendi aramızda ‘Biri beni andı.’ diye yorumlarız ama tıp dilinde kulak çınlamasına ‘tinnitus’ denir. Genelde önemsiz olan bu çınlamalar, nadir de olsa altta yatan bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Kulak çınlamasından şikayetçi olan kişiler çınlamayı farklı şekillerde, ancak kendilerine göre tarif edebilirler çünkü çoğunlukla bu ses dışarıdan duyulamaz. Uğuldama, vınlama, vızıltı, çınlama şeklinde, şiddeti kişiden kişiye değişen ve kulakta. Veya bazen de ‘kafanın içinde’ duyulan bir ses olarak tanımlandığı olur. Kulak çınlaması genel olarak başkaları tarafından duyulamaz ancak ender de olsa, dışarıdan da duyulabilen çınlamalar vardır. Sıra kulak çınlamasının neden kaynaklandığına geldiğinde, sayılabilecek belli başlı nedenler olmasına karşın, bazı çınlamaların kaynağının belirlenemediği de olur.

Çınlama sürekli hale geldiyse, uykusuzluk, dikkat bozukluğu, baş dönmesi gibi belirtilere neden oluyorsa. Herhangi bir şekilde günlük yaşantınızda sorun teşkil etmeye başladıysa. Kulak burun boğaz doktoruna başvurmanız gerekir.

Kulak Çınlaması Diğer Nedenleri

İç kulaktaki hücrelerin hasar görmesi : İç kulakta bulunan, ince tüyler ses dalgalarına göre hareket ederler. Ve kulak hücrelerini, beyinde ses olarak algılanacak bir elektrik sinyali yaymaları için harekete geçirirler. Eğer kulaktaki bu tüyler zarar görmüşlerse, hücreler rastgele elektrik sinyali sızdırmaya başlarlar ve bu da bize çınlama olarak yansır.

Kulağı etkileyen hastalıklar : Kulağı etkileyen her türlü enfeksiyon, orta kulak iltihabı, labirent iltihabı, sinüzit, alerji. Ve nezle benzeri rahatsızlıkların çınlamaya neden olduğuna sık rastlanır.

Kulak kemiğindeki değişimler : Otoskleroz denilen orta kulak içindeki kemik eklemlerinin sertleşmesi işitmeyi etkiler be kulak çınlamasına yol açabilir. Daha çok aileden gelen bir sorun olan kulak kemiği büyümesi nedeniyle bu durum ortaya çıkar.

Meniere Hastalığı : Kulak çınlaması, anormal iç kulak sıvı basıncı nedeniyle, iç kulakta oluşan Meniere hastalığının erken bir habercisi olabilir.

Anemi : Kansızlık da denilen anemide, kırmızı kan hücrelerinin azlığı nedeniyle. Bazı durumlarda kan incelerek oldukça hızlı akmaya ve kulakta çınlama sesine neden olabilmektedir.
Kadınlarda hormonal değişimler.

Kulak kiri : Kulak salgısı, kirleri tutarak ve bakteri büyümesini yavaşlatarak kulak kanalını korumaya alır.

Ancak doğal bir şekilde atılamayacak kadar çok kir biriktiğinde işitme kaybı. Ya da kulak zarı tahrişi gibi nedenlerden dolayı kulak çınlaması meydana gelebilir.

Kulak Çınlaması Nedenleri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Kulak Çınlaması Nedenleri, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Kulak Çınlaması Nedenleri, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz.

 

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.